Поради операција на коленото Федерер ќе загуби над 3.000 АТП бодови

Од:

Третиот светски тенисер во моментот Роџер Федерер ќе загуби преку 3.000 бода на АТП листата поради пропуштање на пролетниот дел од сезоната и потребата да се подложи на операција на коленото.

Швајцарецот соопшти дека од таа причина нема да ги брани ланските освоени бодови на тврда подлога и на земја и оти планира да се врати на АТП турот за сезоната на трева. Тој лани триумфира во Мајами и во Дубаи, играше во финале во Индијан Велс, во четврт-финале во Рим и во Мадрид и полуфинале на Ролан Гарос што преведени во бодови изнесува 3.180.

Федерер моментно има 7.130 бода што значи дека ќе падне под 4.000, нема да излезе од топ 10, но значително ќе го расипе својот пласман.

Би можело да ве интересира

Четири големи рекорди на Федерер кои тешко дека ќе бидат подобрени

А1он

Федерер поради операција на коленото нема да игра до јуни

Ана Ололовска

Федерер: Бев просечен ученик

Предраг Петровиќ

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

Драган Поповски

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

Драган Поповски

Таткото на Ѓоковиќ: Новак ќе го стигне Федерер по Гренд-слем титули уште оваа година

Драган Поповски