Полска во драма подобра од Украина за четврт-финале на Евробаскетот

Од:

Откако во текот на целиот меч беше крајно неизвесно, Полска во финишот беше постабилна и стигна до 94:86 победа над Украина, за пласман во четврт-финалето на Евробаскетот. Следни противници на Полјаците ќе бидат актуелните шампиони и едни од фаворитите за златото, репрезентацијата на Словенија.

Лидер на полската репрезентација беше Матеуш Понитка, кој во 32 минути на паркетот имаше 22 поени, 9 скока, 6 асистенции и 3 украдени топки.

Украинците успеаја да израмнат на 76:76 на седум минути пред крајот, пред Понитка со две тројки во низа да ги донесе Полјаците во предност од 87:78.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Полска: Седум лица се повредени, а две се водат за исчезнати во експлозија, веројатно предизвикана од гас

Заедно со 14 „Леопарди“, Полска ќе испрати уште 60 тенкови во Украина

А1он

Украина бара повеќе оружје додека борбите во источниот дел на земјата се интензивираат

А1он

Поради руските напади, превентивни исклучувања на струја во Киев, Одеса и Днепропетровск

А1он

200 тенкови испраќаат од Запад: Беа во Босна и Херцеговина и Косово, сега пристигнуваат во Украина

А1он

Украина добива тенкови, сега има ново барање до Западот: „Ова е црвената линија“

А1он