Покетино официјално нов тренер на ПСЖ

Од:

Аргентинецот Маурисио Покетино е промовиран вечерва официјално како нов тренер на актуелниот француски фудбалски првак Пари Сен Жермен.

dobivaj vesti na viber

48-годишниот Покетино кој на клупата на ПСЖ доаѓа на местото на Томас Тухел, потпиша договор до 30 јуни 2022 година, со можност за продолжување на соработката за уште една година, соопшти клубот од Париз на својот официјален сајт.

Аргентинскиот стратег во својата кариера досега ги предводеше шпански Еспањол од 2009 до 2012 година, и премиерлигашите Саутемптон од 2013 до 2014 и Тотенхем од 2014 до 2019 година.

Би можело да ве интересира

Газдите на ПСЖ заинтересирани за купување на Еспањол

Мбапе поддржа осумгодишно девојче кое беше малтретирано на Твитер затоа што побара од играчот да остане во ПСЖ

А1он

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Ана Ололовска

Донарума: Во ПСЖ притисокот е посилен отколку во Милан

А1он

Покетино: Се надевам дека Мбапе ќе остане во ПСЖ долго време

Ана Ололовска

ПСЖ има намера да го купи Нуно Мендеш за 40 милиони евра