Подмладениот кошаркарски тим против Русија

Од:

Првиот тест за олимписките квалификации, подмладениот состав на македонската кошаркарска репрезентација го има со најдобриот тим на Русија.

Одмерувањето на силите ќе биде денеска попладнево во Каунас, Литванија, во рамките на подготовките за Олимпискиот квалификациски турнир во Каракас, Венецуела. Македонскиот тим е ослабен и ќе настапи без ѕвездите Перо Антиќ, Тодор Гечевски, Влатко Илиевски и Лестер Бо Мекејлеб. Селекторот Марјан Лазовски на овие контролни натпревари ќе има можност да ги провери квалитетите на неколкумина дебитанти, како Стојан Ѓуровски, Тод Зафировски, но и 15-годишниот Кристијан Николов.

Натпреварот Македонија – Русија ќе започне во 17 часот и 30 минути, а два дена подоцна, македонските кошаркари ќе одиграат контролен натпревар и со Литванија.

Овие две селекции се и главните конкуренти за трите места на турнирот во Каракас.

Би можело да ве интересира

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Жалгирис го назначи Јуре Здовц на функцијата главен тренер

Ана Ололовска

ТФТ поразен во квалификациите за ФИБА Еврокупот

А1он

Бен Симонс ќе ги бојкотира тренинзите и натпреварите на Филаделфија

А1он

Итудис ќе биде нов селектор на грчките кошаркари

А1он

Leave a Comment

twenty − six =