Почнува јубилејното дваесетто Светско фудбалско првенство

Од:

Со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Хрватска вечерва во 22 часот ќе стартуваат возбудувањата на јубилејното 20.то Светското фудбалско првенство.

На Мундијалот во земјата на самбата ќе се одиграат 64 натпревари за на 13 јули да го дознаеме најдобриот од 32 земји учеснички кои ќе се борат за вредниот трофеј кој содржи 1,8 килограми злато и е проценет на 10 милиони долари.

Репрезентациите се поделени во осум групи по четири, од кои, двете најуспешни продолжуваат во следната фаза (осминафиналето).

Натпреварите ќе се играат во 12 градови на стадиони од кои најмалиот е со капацитет од 38 илјади, а најголемиот 75 илјади гледачи.

За реновирање и изградба на 12.те стадиони домаќините потрошија 3,6 милијарди долари, а вкупно за организација до овој момент проценките се дека Бразил потрошил околу 11 милијарди долари.

Најмногу титули на Светските шампионати има Бразил – 5, следува Италија со 4, Германија има 3, Аргентина и Уругвај по 2, Англија, Франција и Шпанија која е бранител на трофејот по еднаш биле на светскиот фудбалски трон.

Единствената репрезентација која настапила на сите шампионати е Бразил, а дебитант е Босна и Херцеговина.

Пред првиот натпревар ќе се одржи церемонијата на Свечено отворање на кое е предвидено да настапи Џенифер Лопез која заедно со американскиот рапер Питбул и Бразилката, Клаудија Лејте треба да ја испеат химната на првенството „We Are One“.

Мотото на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) за најголемиот фудбалски настан е „За играта, за светот, за сите во еден ритам“. 

Би можело да ве интересира

Само вакцинирани навивачи на Мундијалот 2022 во Катар

Ана Ололовска

Естонија го премести мечот со Чешка на натурален терен поради коронавирус

Ана Ололовска

ФИФА очекува над шест милијарди долари приход до Мундијалот во Катар

Ана Ололовска

Венгер се залага за Светско првенство на секои две години

Жарко Настоски

Ангеловски го објави списокот на фудбалери за почетокот на квалификациите за СП 2022

Ана Ололовска

КОНМЕБОЛ ги одложени мартовските квалификации за СП 2022

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 + 12 =