Почнува четвртфиналната фаза на Светското кошаркарско првенство

Од:

На Светското првенство во кошарка во Кина денес стартува елиминациската фаза. По завршувањето на двете групни рунди, меѓу осумте најдобри од фаворитите ги нема Грција, Русија и Литванија, а пријатно изненадија Полска и Чешка.

Четвртфиналето ќе почне во 13 часот со средбата Аргентина – Србија.

На вториот денешен дуел, од 15 часот ќе играат Шпанија – Полска.

Другите две четвртфинални пресметки се закажани за утре. Во нив ќе се соочат:
САД – Франција и
Австралија – Чешка.

Би можело да ве интересира

Гасол: Ова може е моето последно Светско првенство

Ана Ололовска

ВИДЕО: Избрана идеалната петорка на Светското во Кина

Ана Ололовска

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

Ана Ололовска

Шпанија и одржа лекција на Аргентина за својата втора светска титула

Ана Ололовска

Франција ја освои бронзата на Светското во Кина

Ана Ололовска

Австралија со историско прво полуфинале на СП во кошарка