Почна со работа првиот пинг-понг клуб во Пехчево

Од:

Почна со работа првиот пинг-понгарски клуб во Пехчево. Целта на формирањето, како што информираа од клубот, е развивање спортски дух кај децата од различна возраст, како и промовирање на пинг-понгот како спорт во оваа општина.
– Благодарност до сите кои ја поддржаа идејата за формирање на пинг-понгарскиот клуб Агро-Милениум. Официјално со тренинзи започнавме оваа недела и истите се одвиваат секој ден со различни возрасни групи, истакнаа од клубот „Агро-Милениум”.

Оттаму упатија повик до сите кои имаат желба да навлезат во тајните на овој спорт да се пријават кај сцоите класни раководители и наставници.

– Пинг-понгарите ќе ги обучува професионален тренер согласно препораките за заштита од Ковид-19. Се надевам дека бројот на нови членови уште повеќе ќе расте, а пинг-понгот ќе прерасне во традиционален спорт кој ќе донесе голем број успеси во иднина, додадоа од клубот.

Посочија дека активните тренинзи се реализираат во Спортската сала „Јане Сандански” во Пехчево, со активно учество на учениците поделени во групи.

Би можело да ве интересира

Прв пораз за пингпонгарите на Младост 96 по цели две години

Ана Ололовска

Пингпонгарите на Крива Паланка 2007 на чело на табелата во Суперлигата по пет одиграни кола

Ана Ололовска

Пинг-понгарите од Крива Паланка државни јуниорски прваци

Ана Ололовска

Пингпонгарската федерација со поддршка на Специјална олимпијада

Ана Ололовска

Малешевска пинг-понг експанзија

Ана Ололовска

Шахпаска: Ја повикувам локалната власт да се вклучи во обезбедување на услугата помош и нега во домот на стари лица

А1он