Почина тренер рекордер кој водеше 55 екипи од 32 земји

Од:

Познатиот тренер Руди Гутендорф почина на 93-годишна возраст, пренесува „BBC“. Специјалистот со прекар „неуморниот Руди“ влезе во Гинисовата книга на рекорди. За време на неговата кариера, тој водеше 55 екипи од 32 земји.

Гутендорф започна со тренирање во 1946 година во клубовите од пониската германска лига. Потоа, тој работеше со голем број клубови во Бундеслигата, вклучувајќи ги Штутгарт, Хамбург и Херта.

Во неговата кариера се вклучени тимови од сите конфедерации, вклучително и Океанија. Тој водеше голем број на тимови, вклучувајќи ги Чиле, Боливија, Австралија и Гана.

Гутендорф ја заврши својата тренерска кариера во 2003 година со младинската репрезентација на Самоа.

Би можело да ве интересира

Реал најверојатно во јануари ќе го испрати Јовиќ во Баерн

Модриќ е првиот добитник на Златната топка во последните 26 години што не успеа да добие номинација за следната година

Ана Ололовска

Аугзбург во 91. минута го шокираше Баерн

Ана Ололовска

ВИДЕО: На меч во Мексико, едниот тим штрајкуваше пет минути и прими три гола

Ана Ололовска

УЕФА бара поголема соработка со владите во борбата против местењето натпревари

„Маракана“ домаќин на финалето на Копа Либертадорес следната година

Ана Ололовска