Почина светскиот рекордер во фрлање кладиво Јуриј Седих

Од:

Сопственикот на најдобриот резултат на сите времиња во фрлање кладиво, Русинот Јуриј Седих, почина на 66-годишна возраст поради проблеми со срцето, соопшти денеска Атлетската федерација на Русија.

Роден во руското гратче Новочеркаск во 1955 година, Седих на рана возраст се пресели во Украина, а по распадот на Советскиот сојуз живееше во Франција.

Во исклучително успешната кариера, Седих освои две златни и еден сребрен олимписки медал, а беше и светски првак и трикратен европски шампион.

Неговото постигнување од Штутгарт 1986 година (86.74 метри) и натаму е светски рекорд во дисциплината фрлање кладиво.

Би можело да ве интересира

Бромел истрча најбрзо време сезонава на 100 метри

Ана Ололовска

ВИДЕО: Јамајканската атлетичарка Елејн Томпсон истрча второ најдобро време во историјата на 100 метри

Ана Ололовска

Настапот на ЕП во атлетика ново искуство за Рамадани и Вандески

Ана Ололовска

Вархолм постави светски рекорд на 400 метри со пречки

Ана Ололовска

Почина Вера Николиќ, атлетска и спортска легенда на поранешна Југославија

Жарко Настоски

Бронзен медал и нов македонски рекорд на 5000 илјади метри за Ивановски на Балканското првенство

Ана Ололовска