Почина поранешниот менаџер на Ливерпул Жерар Улие

Од:

Поранешниот тренер на Ливерпул и Лион, Жерар Улие почина ноќеска на 73-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Во текот на тренерската кариера, Французинот најголем успех постигна со Ливерпул и со Олимпик Лион.

Улие беше тренер на „црвените“ од 1998 до 2004 година и го освои Купот на УЕФА 2001 година, Суперкупот на УЕФА 2001, Купот на Англија 2001, Суперкуот на Англија 2001, два Лига купа 2001 и 2003.

Со Лион, Улие двапати стана шампион на Франција (2005/06, 2006/07)

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крос се изнервира од новинар: Имаше 90 минути и смисли вакви две п*срани прашања

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Вајналдум може да се врати во Ливерпул

Ландов

Ливерпул може да го добие Холанд во летниот трансфер период

А1он

Клоп: Ливерпул нема да се засилува со невакцинирани фудбалери