Почина кралот на стрелците, легендарниот Герд Милер

Од:

Поранешниот напаѓач на Баерн и германската репрезентација Герд Милер почина денеска на 75-годишна возраст, соопшти прес -службата на клубот од Минхен.

Милер страдаше од Алцхајмерова болест.

Милер беше светски шампион и европски шампион, трикратен победник на Купот на европските шампиони (актуелната Лига на шампиони), четирикратен шампион и победник на Купот на Германија.

Има постигнато 566 гола на 607 настапи за Баерн Минхен, како и 68 голови во 62 репрезентативни натпревари.

Милер ќе остане запаметен како најдобар стрелец во историјата на Баерн Минхен и Бундес-лигата.

Би можело да ве интересира

Почина новинарот Никола Талевски

Почина Колин Пауел од компликации од коронавирусот

Баерн израмни бундеслигашки рекорд стар 57 години

А1он

Мусиала втор најмлад стрелец во историјата на Германија

Ана Ололовска

На 112 години, почина највозрасниот Французин

Загина Ларс Вилкс, шведскиот цртач познат по карикатурите на Мухамед