Почетино доби условна казна од УЕФА

Од:

Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Почетино доби условна казна од УЕФА да не го води тимот во еден натпревар од евротурнирите. Поради фактот дека санкцијата не ефективна, тој ќе може да ги извршува нормално функциите во финалето на Лигата на шампионите против Ливерпул на 1 јуни.

Почетино беше казнет заедно со тренерот на Ајакс, Ерик ден Хаг, бидејќи првиот дуел помеѓу двата тима од полуфиналето започна со задоцнување од неколку минути.

Според правилата на европската централа, во такви случаи виновни се тренерите, без разлика каква е вистинската причина за доцнењето.

При првото прекршување за сезона тренерот е само предупреден, а при второто се наметнува предметната санкција од 1 дуел условно, а таа може да стане ефективна при нов прекршок во рок од 12 месеци.

Бидејќи за Тотенхем ова е второ вакво задоцнување во сезоната, Аргентинецот е казнет на овој начин.

Би можело да ве интересира

Салах со два гола го предводеше Ливерпул до победата над Арсенал

Ана Ололовска

Челси го доби првиот натпревар под водство на Лампард во шампионатот на Англија

Ана Ололовска

Челси против Норвич со најмлад состав во последните 24 години

Ана Ололовска

Солскјер: Жалам за оние што шират омраза преку социјалните мрежи

Ана Ололовска

Клоп: Премиер лигата не е трка меѓу два коњи

Манчестер јунајтед размислува за размена на Рашфорд со Санчо

Ана Ололовска