Победи на Реал Мадрид и Манчестер Сити во Лигата на шампионите

Од:

Домашни победи донесоа двата воведни четвртфинални натпревари во Лигата на шампиони (ЛШ), откако фудбалерите на Реал Мадрид триумфираа вечерва над Ливерпул со 3:1 (2:0), додека Манчестер сити со гол во самиот финиш ја совлада екипата на Борусија Дортмунд со 2:1 (1:0).

Шпанскиот првак веќе на полувреме имаше предност од два гола преку Жуниор Винисиус во 27. минута и Марко Асенсио во 36. минута. Мохамед Салах беше прецизен за Ливерпул во 51. минута, но Винисиус во 65. минута ги врати двата гола предност на Реал пред реваншот во Англија.

Манчестер сити го отвори резултатот на домашен терен против бундеслигашот Борусија Дортмунд преку Кевин Де Брујн во 19. минута, одржувајќи ја предноста до 84. минута кога Марко Ројс израмни на 1:1. Сепак, тимот на Пеп Гвардиола обезбеди предност пред реваншот благодарение на Фил Фоден во последната минута од натпреварот.

Утре на програмата се првите четвртфинални пресметки во преостанатите две двојки меѓу Баерн Минхен и ПСЖ и Порто – Челзи.

Би можело да ве интересира

УЕФА ја казни Црвена ѕвезда за навредите кон Ибрахимовиќ

Жарко Настоски

Шкендија ја зголеми предноста на табелата пред конкурентите за шампионскиот трофеј

Жарко Настоски

Ибрахимовиќ ќе паузира еден натпревар по црвениот картон против Парма

Жарко Настоски

Ибрахимовиќ ги прекршил заштитните мерки, вечерал со Абате и уште двајца во ресторан

Жарко Настоски

Алардајс бара клубовите да ги бојкотираат социјалните мрежи поради расизмот

Жарко Настоски

Милан не сака размена на играчи со Јувентус

Жарко Настоски