Победа против Нов Зеланд за четвртфинале

Од:

Македонската кошаркарска репрезентација убедливo и лесно стигнаа до победата против Нов Зеланд со 84:62 и успеа да избори пласман во четврт-финалето на квалификацискиот турнир за пласман на Летните олимписки игри во Лондон.

Победата избраниците на Марјан Лазовски практично ја обезбедија уште по првата четвртина, која ја добија со 15 поени разлика, дозволувајќи му на противникот да постигне само 11 поени во тие десет минути игра.

Што се однесува до лидерите во нашиот тим, таа улога ја имаше Лестер Бо Мекејлеб, кој потсети на своите партии од Евробаскетот во Литванија со 23 поени и 11 асистенции за 32 минути на теренот.

Него го следеше Перо Антиќ со својот дабл-дабл од 17 поени и десет скокови, а Тодор Гечевски додаде 16 поени од клупата. Тие тројца беа и единствените двоцифрени во нашиот тим.

Би можело да ве интересира

Кошаркарите на Бадел 1962 испишаа клупска историја во Јадранската лига

А1он

Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

Ана Ололовска

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Вашингтон пост: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

А1он

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Кинеската хокеарска репрезентација нема да биде отстранета од Олимпијадата во Пекинг

А1он

Leave a Comment

6 − five =