Побарана десетмесечна казна затвор за Бензема

Од:

Обвинителството во Париз побара денеска 10 месеци условна казна затвор за фудбалерот на Реал Мадрид, Карим Бензема, обвинет за соучесништво во обид за уцена на неговиот поранешен репрезентативен колега Метју Валбуена во „аферата секстејп“.

dobivaj vesti na viber

Обвинителството побара и парична казна во износ од 75.000 евра за францускиот напаѓач.

– Бензема не бил добар Самариќанец, кој дошол да помогне. Тој им дозволил на преговарачите до дојдат до крајот и на уценувачите да ги допрат парите, истакна обвинителката Сеголен Марес.

– Тој бил вклучен во овој тим, вклучен во овој проект на уцена поради интимно видео, додаде обвинителката.

Бензема, кој оваа година е еден од најголемите кандидати за „Златната топка“, е обвинет дека бил поттикнат од уценувачи да го наговори Валбуена да плати околу 100.000 евра за негова наводна секс снимка со цел таа не биде објавена во јавноста.

Пресудата се очекува да биде објавена утре, пренесоа француските медиуми.

Би можело да ве интересира

Бензема осуден на една година затвор условно за уцена на Валбуена

Ана Ололовска

Бензема: Се надевам дека ќе ја добијам Златната топка

А1он

Адвокатот на Бензема за интимната снимка: Од мува направивте слон, Валбуена му завидува на мојот клиент

Ана Ололовска

Дешам: Бензема докажа дека е клучен играч во националниот тим, тој значително созреа

А1он

Претседателот на Лион не ја отфрли можноста Бензема да се врати во клубот

А1он

Реал Мадрид го продолжи договорот со Бензема до 2023 година

А1он