По само три недели Фиорентина и Гатузо ја прекинаа соработката

Од:

Џенаро Гатузо нема да седи на клупата на Фиорентина во новата сезона во Серија А, потврди попладнево италијанскиот прволигаш од Фиренца, објавувајќи крај на соработката со 43-годшниот стратег само три недели по неговото назначување за нов шеф на стручниот штаб.

– Фиорентина и Рино Гатузо со меѓусебен договор одлучија дека нема да ги продолжат прелиминарните преговори и нема заедно да ја почнат новата сезона, соопшти Фиорентина.

Италијанските медиуми објавија дека двете страни ги затегнале односите поради несогласувања околу клупската стратегија и износот на средства што треба да се вложат за нови засилувања на екипата.

Фиорентина, која е во сопственост на американскиот бизнисмен од италијанско потекло Роко Комисо, објави дека „веднаш почнува со потрага по нов тренер, кој ќе ја води екипата кон резултати што клубот и градот ги заслужуваат“.

Би можело да ве интересира

Интер одби да го продаде Лукаку на Челзи за 130 милиони евра

Ана Ололовска

Киево прогласи банкрот и е исклучен од Серија Б

Ана Ололовска

Рома нуди 15 милиони евра за Лангле, Барса сака најмалку 25

Ана Ололовска

Буфон: Следува Мундијалот 2022, сонувам, но Манчини тешко дека ќе ми се јави

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мурињо користи дронови и голем екран на тренинзите на Ромa

Ана Ололовска

Рома извојува победа со двоцифрена разлика на првиот натпревар под водство на Мурињо

Ана Ололовска