ПМФЛ: Вардар немоќен против Шкендија

Од:

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар попладнево претрпе висок пораз од Шкендија со 5:1 на отворањето на 9. коло во Првата лига.

Тетовци на убедлив начин ги освоија трите бода, демонстрирајќи доминација над младите вардарови фудбалери.

На Националната арена во Скопје, Вардар поведе во 12. Минута преку Поплзатанов, израмни Рамадани три минути подоцна, Ахмеди во 40.минута и донесе водсво на гостинската екипа.

Во второто полувреме три гола за тетовските „црвено-црни“. Погодија, Ибраими, Тотре и Ахмеди од пенал за убедлив триумф.

Шкендија со шест победи и три нерешени средби е лидер на табелата, Вардар со биланс три победи, два нерешени исхода и четири порази е во вториот дел на табелата.

Утре играат:
Академија Пандев – Шкупи
Борец – Македонија ЃП
Ренова – Пелистер
Силекс – Работнички
Струга Трим Лум – Беласица.

Би можело да ве интересира

Вардар врза две победи, попладнево поуспешен од Академија Пандев

Ана Ололовска

Македонија ЃП профитираше од ремито на Шкендија и Шкупи

Катерина Павлова-Николовска

Вардар го победи Борец и се проби во горниот дел на табелата во ПМФЛ

Ангеловски најави игра на победа против Ерменија

Ана Ололовска

Милевски без услугите на петмина стандардни за натпреварот со Црна Гора

Ана Ололовска

Во фудбалското второлигашко дерби на крајниот Исток, Саса подобра од Слога Виница

Ана Ололовска