ПМФЛ: Работнички ја прекина серијата без победа

Од:

Фудбалерите на Работнички попладнево ја забележаа првата победа по пауза од четири натпревари совладувајќи го Борец во Велес во рамки на 12. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Актуелниот шампион Шкендија одигра само нерешено на домашен терен против Тиквеш, додека Ренова и Академија Пандев со бод се враќаат од денешните гостувања во Скопје и Струга.

ПМФЛ резултати 12. коло

Борец – Работнички 0-1

Шкендија – Тиквеш 1-1

Скопје – Ренова 0-0

Пелистер – Македонија ЃП 0-2

Струга – Академија Пандев 0-0

Шкупи – Брегалница 5-0 (одиграно во сабота)

Табела: Шкупи 29, Ренова 22, Академија Пандев 22, Брегалница 19, Работнички 18, Шкендија 18, Струга 16, Скопје 16, Македонија ЃП 14, Борец 8, Тиквеш 7, Пелистер 4.

Би можело да ве интересира

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он

Фудбалска пресметка на Македонија и Бугарија во Лигата на нации

А1он

У21: Македонските фудбалери го совладаа Косово

А1он