ПМФЛ: Попладнево пет прволигашки натпревари

Од:

Со пет натпревари со почеток од 14 часот попладнево ќе биде комплетирано 12. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), кое вчера беше отворено со убедлив триумф на лидерот Шкупи над Брегалница со 5-0.

Битолски Пелистер ќе се обиде на домашен терен против Македонија ЃП да ја забележи првата сезонска победа, Работнички со серија од четири порази му гостува на Борец, додека Шкендија ја пречекува екипата на Тиквеш.

Второпласираната Ренова му гостува на Скопје, додека Струга е домаќин на Академија Пандев.

Табела: Шкупи 29, Ренова 21, Академија Пандев 21, Брегалница 19, Шкендија 17, Струга 15, Работнички 15, Скопје 15, Македонија ЃП, Борец 8, Тиквеш 6, Пелистер 4.

Би можело да ве интересира

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он

Фудбалска пресметка на Македонија и Бугарија во Лигата на нации

А1он

У21: Македонските фудбалери го совладаа Косово

А1он