ПМФЛ: Македонија ЃП со пресврт го совлада Скопје

Од:

Фудбалерите на Македонија ЃП забележаа попладнево гостинска победа над градскиот ривал Скопје со 2:1 (0:0) во воведниот натпревар од 14. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

dobivaj vesti na viber

Гостинската екипа дојде до триумфот со пресврт преку двојниот стрелец Сефер Емини (67 и 77 минута), откако Скопје поведе со погодокот на Ален Јашаровски (58).

Со освоените три бода на стадионот во Автокоманда, екипата на Македонија ЃП се искачи на шестото места на табелата со 20 бодови, додека Скопје остана деветтопласиран во зоната на испаѓање со 16 бодови.

Преостанатите пет натпревари во рамки на 14. коло се закажани за в недела со почеток од 13 часот, а се среќаваат Академија Пандев – Тиквеш, Борец – Ренова, Шкендија – Брегалница, Шкупи – Пелистер и Струга – Работнички.

Би можело да ве интересира

Поради снегот одложено колото во домашниот прволигашки фудбал

Старт на вториот дел од фудбалската сезона: Ренова триумфално кај Брегалница

ПМФЛ: Шкупи со победа ја завери есенската титула, одложен дуелот во Струга

Ана Ололовска

ПМФЛ: Завршни натпревари пред зимската пауза

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички и Ренова ремизираа без голови

Ренова и Академија Пандев го отвораат 15. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска