ПМФЛ: Лидерот Шкупи загуби во Ѓорче Петров, Шкендија подобра од Ренова

Од:

Македонија ЃП му го нанесе вториот пораз на Шкупи, водечкиот тим во Првата македонска фудбалска лига. Ѓорчепетровци до трите бода стигнаа со гол во самиот финиш, слично како и Брегалница Штип на дуелот со Скопје.

dobivaj vesti na viber

Резултати на натпреварите од 13. коло во Првата македонска фудбалска лига одиграни попладнево:

Брегалница – Скопје 2:1
Македонија ЃП – Шкупи 2:1
Пелистер – Струга Трим Лум 0:1
Работнички – Академија Пандев 0:3
Ренова – Шкендија 0:1
Тиквеш – Борец 2:1

Табела: Шкупи 29 бода, Академија Пандев 25, Ренова 22, Брегалница 22, Шкендија 21, Струга 19, Работнички 18, Македонија ЃП 17, Скопје 16, Тиквеш 10, Борец 8, Пелистер 4

Би можело да ве интересира

Поради снегот одложено колото во домашниот прволигашки фудбал

Старт на вториот дел од фудбалската сезона: Ренова триумфално кај Брегалница

ПМФЛ: Шкупи со победа ја завери есенската титула, одложен дуелот во Струга

Ана Ололовска

ПМФЛ: Завршни натпревари пред зимската пауза

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички и Ренова ремизираа без голови

Ренова и Академија Пандев го отвораат 15. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска