Платини со официјална изјава по денешните информации за негово апсење

Од:

Поранешниот шеф на УЕФА, Мишел Платини излезе со официјален став во врска со информациите од денеска дека е уапсен.

Француското издание „Медијапарт“ соопшти дека 63-годишниот поранешен фудбалер бил уапсен од страна на француските власти под сомневање за корупција покрај изборот на Катар за домаќин на СП 2022. Подоцна сепак истражните органи прецизираа дека Платини не е уапсен, туку само бил повикан да сведочи во врска со истрагата.

„Откако пред една година сведочеше пред судот по истата истрага, Мишел Платини одговори на прашања и сега. Неговиот адвокат г-дин Вилијам Бурдон категорично истакна дека не станува збор за никаков притвор, туку за обично сослушување на сведок на инсистирање на луѓето кои ја водат истрагата. Ова е стандардна процедура. Мишел Платини одговори на сите прашања, вклучувајќи ги и оние за условите по кои бил определен домаќинот на ЕП 2016, откако даде целосни објаснувања. Тој нема што да се грижи и тврди дека нема врска со нешта, кои не зависат од него. Тој е потполно смирен за иднината“, се вели во официјалната изјава, која неговите соработници ја испратиле до медиумите.

Поранешниот репрезентативец на Франција беше на чело на европската фудбалска централа од 2007 до 2015 година, кога беше исфрлен на инсистирање на етичката комисија. Против него имаше обвинение и за тоа дека добил нерегулиран хонорар од 2 милиони долари од поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер.

Би можело да ве интересира

УЕФА размислува да го одземе финалето на ЛШ на Истанбул заради конфликтот во Сирија

Ана Ололовска

УЕФА ги објави најдобрите 11 по квалификациите за ЕП

Претседателот на УЕФА навивал за сплитски Хајдук

Татјана Ташкова

УЕФА отвори случајот против Лацио за расизам на навивачите на натпревар со Рен

Ана Ололовска

УЕФА го одложи натпревар помеѓу Косово и Русија поради безбедносни причини

Ана Ололовска

УЕФА препорача да не се игра на стадиони каде на жените им е забранет влез

Ана Ололовска