Платини: ФИФА и Трибуналот за спортска арбитража се мафија

Од:

Поранешниот претседател на УЕФА, Мишел Платини, ги спореди ФИФА и Спортскиот арбитражен суд (КАС) во Лозана со мафијашките организации.

„Мразам неправда. Не можам да издржам. ФИФА и КАС делуваат како мафијашки организации. Го видов тоа и лично се убедив. Група пријатели го прават она што сакаат“, изјави легендарниот француски фудбалер за „Спорт.пл“. “.

Шеесет и четири-годишниот добитник на „Златната топка“ тврди дека адвокатите на ФИФА, УЕФА и КАС се исти луѓе кои живеат во Швајцарија и постојано комуницираат едни со други.

Според него, тие се најзаслужни тој да не стане претседател на Светската фудбалска централа.

Би можело да ве интересира

Грчката влада ќе потпише меморандум со Чеферин и Кларк за реформи во грчкиот фудбал

Ана Ололовска

Македонската репрезентација остана на 68. место на најновата ФИФА ранг листа

Ана Ололовска

Венгер предложи ново правило при досудување офсајд

Ана Ололовска

УЕФА: Двегодишна суспензија за Манчестер Сити

Драган Поповски

УЕФА: За финалето на ЕП 2020 – 714.000 барања за влезници

Драган Поповски

Исфрлање од европските натпревари за грчките фудбалски клубови кои нема да ги почитуваат правилата

Ана Ололовска