Питс од Работничи позитивен на коронавирус

Од:

Плејмејкерот на Работнички, Демиер Питс е позитивен на коронавирус, објави клубот од „Градски парк“.

– Би сакале да ја информираме јавноста дека американскиот плејмејкер Демиер Питс, кој неодамна ја продолжи соработката со КК Работнички е позитивен на вирусот Ковид-19.

Кај Питс е евидентиран позитивен тест, по направените редовни контролни тестирања од страна на раководството на КК Работнички. Тестирани се и останатите играчи, кадешто тестовите се негативни на вирусот КОВИД-19.

До добивање на епидемиолошка проценка на ризикот и насоки за понатамошно постапување, Американецот Демиер Питс останува во изолација.

Почитувајќи ги протоколите за работа и мерките од Владата на Република Северна Македонија и Министерството за здравство, КК Работнички продолжува со редовна работа и одржување на тренизите со останатиот кошаркарски тим, за подготовка на домашните првенства и меѓународни натпреварувања.

„Му посакувам брзо опоравување на Демиер Питс и враќање во тимот со останатите соиграчи. За сите дополнителни информации, навремено ќе ја информираме јавноста за состојбата на нашиот колега.

Апелирам до сите граѓани да ги почитуваат мерките и да бидат индивидуално одговорни за заштита на колективното јавно здравје, изјави директорот на Работнички Ненад Павловски.

Работнички во 1. коло од новото првенство ќе игра со МЗТ Скопје Аеродром.

Би можело да ве интересира

Одложен натпреварот на македонската кошаркарска репрезентација со италијанската селекција

Ана Ололовска

Проблеми за селекторот Тодоров, Младеновски позитивен, неизвесни Трајковски и Вајли

Ана Ололовска

Македонските кошаркари на дуел со Италија во првиот меч од ноемвриските квалификации

Ана Ололовска

Ефремовски: Да ги добиеме двата натпревари во Талин

Ана Ололовска

Лекарите со препорака Димитријевиќ да не игра во Талин

Ана Ололовска

Тестовите на македонските кошаркари и стручниот штаб негативни

Ана Ололовска