Пилотите на Мерцедес најбрзи во квалификациите за француското Гран-при

Од:

Возачите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас беа најбрзии на денешните квалификации за трката во Формула 1 шампионатот за Големата награда на Франција.

Хамилтон стигна до 86. пол-позиција во неговата кариера, а третата оваа сезона.

Пласман на првите десет:

Луис Хамилтон (Мерцедес) – 1.28.319 минута
2. Валтери Ботас (Мерцедес) – 1.28.605
3. Чарлс Леклер (Ферари) – 1.28.965
4. Макс Верстапен (Ред Бул) – 1.29.409
5. Ландо Норис (Мекларен) – 1.29.418
6. Карлос Саинц (Мекларен) – 1.29.522
7. Себастијан Фетел (Ферари) – 1.29.799
8. Даниел Ричиардо (Рено) – 1.29.918
9. Пјер Гашли (Ред Бул) – 1.30.184
10. Антонио Џовиници (Алфа Ромео) – 1.33.420

Главната трка за Големата награда на Франција ќе се вози утре на патеката „Пол Рикар“ со почеток во 15:10 часот.

Би можело да ве интересира

Верстапен кон Леклер: Возиш неодговорно!

Стјуардите сепак го казнија Леклер

Ботас го освои Гран-при на Јапонија, Мерцедес шампион кај конструкторите

Ботас најбрз на тренинзите во Јапонија

Леклер секогаш ќе ја асоцира „Сузука“ со смртта на Бјанки

Верстапен не брза да потпише со Ред Бул