„Пежо“ ја прекина соработката со Новак Ѓоковиќ

Од:

Автомобилската компанија „Пежо“ сепак ќе го раскине спонзорскиот договор со Новак Ѓоковиќ. „Пежо“ и Ѓоковиќ соработуваа од 2014 година. Компанијата реши да го повлече спонзорството откога стана јасно дека Ѓоковиќ нема намера да се вакцинира поради што во прашање е и неговиот настап на најголемиот дел од турнирите.

dobivaj vesti na viber

„Не, нема да го продолжиме спонзорскиот договор со Ѓоковиќ“, рекол првиот човек на „Пежо“, Карлос Таварес.

Јавноста шпекулира дека големите спонзори ќе го напуштат Ѓоковиќ откако тој не доби дозвола да настапи на Австралија опен.

Интересно, од „Пежо“ пред почетокот на турнирот во Дубаи изјавија дека ќе останат со Ѓоковиќ.

Покрај „Пежо“, големи спонзорски договор Ѓоковиќ има со „Лакост“ и „Хуболт“.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со победа над Сунва Квон го започна походот кон седмата титула на Вимблдон

Направен исклучок за мечот на Ѓоковиќ и Надал

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ се пласира во осминафинале на Ролан Гарос

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос без вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска