Петте смени остануваат и за следната сезона

Од:

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, објави дека организацијата размислува за задржување на правилото за петте смени за следната сезона.

По продолжувањето на фудбалските натпревари предизвикани од пандемијата на коронавирус, на повеќето турнири на екипите им е дозволено да направат пет смени во текот на натпреварот.

Според Инфантино, правилото може да остане за следната сезона поради тесниот распоред на натпреварите.

– Лигата на шампионите завршува во август. Ќе има интернационални натпревари, потоа првенства, потоа квалификации за ЕП и сезоната 2020/2021, ќе има многу натпревари. Ни требаат силни играчи. Сега имаме правило од пет смени, можно е да го задржиме, ќе разговараме за оваа работа, прокоментира Инфантино.

Би можело да ве интересира

ФИФА откажа две светски првенства во 2021 година

Жарко Настоски

ФИФА поднесе нова тужба против поранешниот претседател Блатер

Жарко Настоски

Рамос, Азар и Модриќ гласаа за Зидан, Бејл не, во изборот за тренер на годината

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Златната топка“ на ФИФА за Левандовски, Меси и Роналдо останаа без трофеј

Жарко Настоски

Баскија побара членство во ФИФА и во УЕФА

ФИФА: Роналдо, Левандовски или Меси во финалето на изборот за најдобар во 2020 година

Жарко Настоски