Перишиќ се договорил со Челси

Од:

Иван Перишиќ решил да гоо напушти Интер. Херојот од финалето на Купот и победата над Јувентус од 4:2, постигнал договор со Челси. На „Стенфорд Бриџ“ ќе се пресели како слободен играч.

dobivaj vesti na viber

Оваа вест денеска ја објави италијанскиот новинар Танкреди Палмери, кој тврди дека Хрватот и Челзи ги договориле условите околу неговата преселба во Лондон.

Како што е познато, преговорите меѓу Интер и Перишиќ пропаднаа, Хрватот се уште ја нема добиено вистинската понуда за продолжување на соработката, поради што реши да замине на лето по истекот на договорот.

Челзи му понуди двегодишен договор со опција за продолжување на соработката на уште една сезона.

Перишиќ има 33 години, покрај во Интер, играше за Баерн Минхен на позајмица, Волфсбург, Борусија Дортмунд, Клуб Бриж и Сошо во чија академија се приклучи како тинејџер од Хајдук Сплит.

Со неговото доаѓање се очекува Томаш Тухел да ја направи најавената чистка на страничните позиции, бидејќи наводно ќе си заминат Кристијан Пулишиќ, Маркос Алонсо и Хаким Зијеш.

Би можело да ве интересира

Тотенхем сака да го купи Перишиќ

Жарко Настоски

Официјално: Перишиќ дел од Баерн

А1он

Перишиќ ги мина лекарските прегледи во Баерн, се чека официјализирање на трансферот

А1он

Вест Хем подготвен да плати 40 милиони евра за Перишиќ

Баерн, Манчестер Јунајтед и Атлетико ќе се борат за потпиост на Перишиќ

Наум Локоски

Перишиќ: Бев многу близу до Манчестер Јунајтед

Наум Локоски