Пелистер убедлив на дербито со МЗТ Скопје

Од:

Кошаркарите на Пелистер вечевра забележаа убедлива победа со 93:78 на гостувањето кај актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром. За битолчани ова беше 12. триумф на исто толку натпревари во македонската Прва лига.

dobivaj vesti na viber

На дербито во СЦ „Јане Сандански“ со кое заврши полусезоната најефикасен беше Игор Кесар од гостинскиот тим со 30 поени, во поразениот тим се истакна Дамјан Стојановски со 16 коша.

Резултати на другите натпревари од ова коло:
Ангели – Куманово 76:104
Работнички – МЗТ Скопје Уни Банка 87:89
Гостивар – Еуро Никел 106:105
ТФТ – Кожув 80:66
Навико Академија ФМП – Феникс 95:75.

Табела: Пелистер 24 бода, МЗТ Скопје Аеродром 21, Навико Академија ФМП 20, Гостивар 19 Работнички 19, Еуро Никел 2005 18, ТФТ 18, Феникс 2010 18, Кожув 17, Куманово 2009 16. МЗТ Скопје Уни Банка 14, Ангели 12.

Би можело да ве интересира

Петровиќ: Атак на сите домашни титули и опстанок во АБА лигата

Војдан Стојановски уште две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром

Одложен четвртиот балон од АБА 2 лигата

АБА 2: МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер го дознаа распоредот за јануарскиот „балон“

А1он

Првата машка кошаркарска лига продолжува утре со четири натпревари

А1он

Радуловиќ: На крајот одлучи вербата во себе што ја покажаа играчите

А1он