Пелистер му го нанесе првиот пораз на Работнички

Од:

Во дерби натпреварот на досега двете непоразени екипи во кошаркарската Прва лига, Пелистер вечерва во Скопје го совлада Работнички со убедливи 105:81 и ја завршува 2020 година на лидерското место на табелата.

Резултати 10. коло:
Работнички – Пелистер 81:105
МЗТ Скопје Уни Банка – Академија ФМП 88:77
Вардар – Еуро Никел 68:94
ТФТ – Гостивар 81:73
МЗТ Скопје Аеродром – Црн Дрим 104:67.

Одложен е натпреварот Кожув – Куманово.

Табела: Пелистер 12 (од 6 натпревари), Академија ФМП 11 (7), Еуро Никел 2005 10 (6), ТФТ 10 (6), Гостивар 9 (6), Работнички 9 (5), Куманово 8 (5), Црн Дрим 8 (7), Вардар 7 (6), МЗТ Скопје Аеродром 6 (4), МЗТ Скопје Уни Банка 6 (5), Кожув 3 (3).

Би можело да ве интересира

Тодоров: Бев дел од нешто ново што се создава и ќе трае во наредните 10-15 години

Ана Ололовска

Македонските кошаркари ја совладаа Италија и ги задржаа шансите за пласман на ЕП

Ана Ололовска

Македонските кошаркари го одработија првиот тренинг во Перм, стручниот штаб засилен со Никола Василев

Ана Ололовска

Трајковски: Нема математики, со сите ќе играме максимално, само сите да сме здрави

Ана Ололовска

Селекторот Тодоров верува во пласман на Европското кошаркарско првенство

Катерина Павлова-Николовска

Тодоров: Да креираме ростер во кој ќе има сила да го издржи напорниот турнир во Перм

Ана Ололовска