Партизан демантира дека преговара со Кампацо

Од:

Генералниот директор на кошаркарскиот клуб Партизан, Зоран Савиќ, за „Спортклуб“, ги демантираше пишувањата дека клубот преговара со Факунда Кампацо.

„Никогаш не сум разговарал со него“, изјави Савиќ за „Спортклуб“.

Партизан би можел да донесе уште едно засилување, на позицијата организатор на играта, поради повредата на Алекса Аврамовиќ, кој ќе отсуствува до крајот на годината.

Факундо Кампацо е еден од најбараните кошаркари на пазарот, а не потпиша договор со европски тим само затоа што чека добра НБА понуда.

Сепак, бидејќи НБА франшизите ги наполнија своите тимови и предсезоната веќе започна, голема е веројатноста дека Кампацо ќе се врати во Европа.

Најголем интерес за Аргентинецот покажа поранешниот тим Реал Мадрид.

Сезоната во Европа започна викендов, а Евролигата почнува на 6. октомври, односно во четврток.

Кампацо претходните две сезони настапуваше за Денвер Нагетс, а претходно беше член на Реал Мадрид, Мурсија (на позајмица) и Пењарол.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тепачка на романското дерби, сакаше со шипка да го претепа поранешниот играч на Звезда

Предраг Петровиќ

Тренерот на Партизан понудил оставка по елиминацијата од Шериф Тираспол

Партизан првпат победи во Литванија, Хезоња ги крена Реал кај Монако

Пораз на МЗТ Скопје од Партизан со неверојатни 53 поени разлика

Кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер е префрлена од затвор во руска казнена колонија

Горан Наумовски

Американката Мерит Хемпе доби македонски пасош и ќе ја засили нашата репрезентација