Парондо: Сега може да се каже дека сезоната е завршена

Од:

Секогаш претпазливиот Роберто Гарсија Парондо во својата прва сезона на тренерското место на Вардар, успеа да стигне до насловот европски шампион.

Во текот на целата сезона Шпанецот беше скромен и не сакаше да создава еуфорија ниту по победите над фаворитите.

– Конечно можеме да кажеме дека сезоната заврши. Завршуваме со трофеј. Многу сме среќни. Никогаш не размислував за ваков епилог. Одиме натпревар по натпревар, чекор по чекор за на крајот д астигнеме на врвот. За тоа колку е голем и вреден овој успех, говори фактот дека на крајот сме завршивем пред големи имиња како Веспрем, Барселона, ПСЖ, Пик Сегед, Киелце, ПСЖ, изјави Парондо.

Би можело да ве интересира

ЛШ: Вардар почнува со гостување кај Монпелје на 14 септември

Ана Ололовска

Писонеро: Ракометот во Македонија поинаку се доживува, се е посветено на овој спорт

Ана Ололовска

ВИДЕО: Карачиќ до Стоилов е асистенцијата на годината во ЛШ

Ана Ололовска

Бразилецот Толедо нов ракометар на Вардар

Ана Ололовска

Димитриоски нов ракометар на Вардар

Ана Ололовска

Вардар од првиот барабан ги чека ривалите за Лигата на шампионите