Парондо пред мечот со Рајн Некар: Ќе се обидеме да се вратиме со добар резултат

Од:

Екипата на Вардар денеска патува за Германија каде утревечер треба да го одигра својотнатпревар со Рајн Некар во рамки на 11-тото коло од групата „А“.

Иако ќе патуваат во некомплетен состав, тренерот на тимот Роберто Парондо изјави дека „црвено-црните“ ќе играат максимално мотивирано со германскиот тим. За Германија не отпатуваа Вуко Борозан, Рожерио Мораеш и Сергеј Горбок.

– Секогаш натпреварите се неизвесни. Традицијата не ја гледаме. Никогаш немавме победа против Веспрем се досега. Затоа поважно е да се фокусираме на играта наша. Секој меч е различен и треба да бидеме различно подготвени според тактиката на противникот. Имаме уште четири натпревари до крајот на групната фаза. Ќе играме со максимално на секој натпревар, зашто секој меч сега е важен, вели Парондо.

На првиот меч во Скопје одигран на 6 октомври лани, Вардарци победија со 29-27. Во досегашните меѓусебни средби, шестпати победувал Вардар, еден меч завршил со реми и двапати победиле Германците. На теренот во Германија тимот има две победи и едно реми.

– Ќе биде тежок натпревар. Рајн Некар е одличен тим. Ќе видиме колку сме спремни. Не сме во добар момент, ни треба повеќе време за тренирање зашто не сме комплетни па треба да комбинираме со тоа што го имаме. Не мачат повреди на повеќемина играчи. Ќе се обидеме да играме добро и да се вратиме со добар резултат, додаде Шпанецот.

Мечот помеѓу германскиот тим и Вардар се игра утре од 19 часот во Мајнхајм.

Македонскиот тим е второпласиран на табелата во групата „А“ со 13 бода, еден помалку од Рајн Некар.в

Би можело да ве интересира

СЕХА лига: Вардар почнува против Пекинг, Еурофарм го пречекува Спартак Москва

Бутел потпиша со нигериски кадетски репрезентативец

А1он

ЛШ: Вардар почнува со гостување кај Монпелје на 14 септември

Ана Ололовска

Писонеро: Ракометот во Македонија поинаку се доживува, се е посветено на овој спорт

Ана Ололовска

Македонските ракометарки поразени на Шампионатот во Литванија

Пановски го објави списокот за ракометарки за подготовки за Првенството во Италија