Параолимписки игри: Оливера Наковска – Бикова се пласира во финалето

Од:

Македонската претставничка на Параолимписките игри во Рио, Оливера Наковска – Бикова успешно ги мина квалификациите и се пласира во финалето во дисциплината воздушен пиштол 10 метри. Во конкуренција на 19 натпреварувачки Наковска – Бикова е трето рангирана со 374 кругови или два помалку од водечките две натпреварувачки.

Во финалето на стрелиштето ќе бидат осумте први од квалификациите. Борбата за медали ќе стартува во 16:45 часот по македонско време.

Наковска – Бикова е актуелна олимписка шампионка во оваа дисциплина од Параолимписките игри во Лондон.

Би можело да ве интересира

Две лица загинаа при уривањето на две згради во Рио де Женеиро

Амбасадата во Бразил со упатство до посетителите на годинешниот карневал во Рио

Наум Локоски

Македонка освои злато на Параолимпијадата, но за Хрватска

Емир Латифовиќ

Наковска – Бикова го освои 4.место во дисциплината 50 метри воздушен пиштол

Емир Латифовиќ

Ново финале за Оливера Наковска – Бикова на Параолимписките игри во Рио

Емир Латифовиќ

Параолимпиец трчаше побрзо од олимпискиот првак

Емир Латифовиќ