Папата Франциск: Меси е фантастичен, но не е Бог

Од:

Папата Франциск побара од фудбалската јавност да престане да го нарекува Лионел Меси, Бог.

dobivaj vesti na viber

Новинарот Жорди Евол, кој го водеше разговорот, му рече на Папата дека верува дека Меси е бог и го праша како го оценува аргентинскиот фудбалер.

– Фудбалерот на Барселона Лионел Меси е врвен играч, но тој не е Бог. Во теоријата да се каже дека Меси е Бог е светост. Не може можете да зборувате такви работи, бидејќи не се вистина. Луѓето можат да разговараат за тоа колку го сакаат Меси, дека тој е бог на фудбалско поле. Тоа се изрази меѓу народот, но само Бог може да се обожува, изјави папата Франц за шпанската телевизија „Ла Секста“.

Меси пет пати е прогласен за најдобар играч во светот. Целата кариера ја помина во Барселона, клуб со кој освои 32 трофеја, вклучувајќи и четири титули во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

Папата ја осуди свирепоста на руските сили во војната во Украина, која можеби беше „предизвикана“

А1он

Папата Франциск ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан поради повреда на коленото

А1он

Фон дер Лајен со папата Франциск разговараше за војната во Украина и кризата со храна

А1он

Меси: Првата година во ПСЖ ми донесе многу емоции

А1он

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

Катерина Павлова-Николовска