Папата Франциск: Меси е фантастичен, но не е Бог

Од:

Папата Франциск побара од фудбалската јавност да престане да го нарекува Лионел Меси, Бог.

Новинарот Жорди Евол, кој го водеше разговорот, му рече на Папата дека верува дека Меси е бог и го праша како го оценува аргентинскиот фудбалер.

– Фудбалерот на Барселона Лионел Меси е врвен играч, но тој не е Бог. Во теоријата да се каже дека Меси е Бог е светост. Не може можете да зборувате такви работи, бидејќи не се вистина. Луѓето можат да разговараат за тоа колку го сакаат Меси, дека тој е бог на фудбалско поле. Тоа се изрази меѓу народот, но само Бог може да се обожува, изјави папата Франц за шпанската телевизија „Ла Секста“.

Меси пет пати е прогласен за најдобар играч во светот. Целата кариера ја помина во Барселона, клуб со кој освои 32 трофеја, вклучувајќи и четири титули во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

„Лекип“: Меси најплатен светски фудбалер

Тројца фудбалери ја надминаа границата од заработени 100 милиони долари за 2019 година

Меси го надмина Роналдо по бројот на клупски голови

Папата Франциско: Мигрантите се луѓе, а не социјално прашање

Папата Франциск повика за организирање хуманитарни коридори за мигрантите

Путин на средба со папата Франциск во Ватикан

Татјана Ташкова