Пандев втор највозрасен стрелец на ЕП

Од:

Горан Пандев стана вториот највозрасен стрелец во историјата на Европските првенства. Капитенот на македонската репрезентација, против Австрија се запиша во листата на стрелците на возраст од 37 години и 322 дена.

Прв на оваа листа е Австриецот Ивица Вастиќ, кој постигна гол на возраст од 38 години и 256 дена на 12 јуни 2008 година против Полска.

Во Топ 5 се и: Золтан Геро од Унгарија во 2016 година со 37 години и 61 ден; Гарет Маколи од Северна Ирска во 2016 година со 346 години и 194 дена и Андриј Шевченко од Украина во 2012 година со 35 години и 255 дена.

Би можело да ве интересира

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња Горан Пандев ја завршува кариерата: Сакам да уживам со семејството

А1он

Пандев: Можеби погрешив што не се повлеков по Европското првенство

Катерина Павлова-Николовска

Повредата не е сериозна – Пандев ќе паузира една недела

А1он

ВИДЕО: Прв гол на Пандев за Парма

Катерина Павлова-Николовска

Парма му посака добредојде на „моќниот Македонец“ Горан Пандев

А1он

Пандев: Ова ми е последна сезона, во јуни во пензија

Катерина Павлова-Николовска