Пандев: Ова ми е последна сезона, во јуни во пензија

Од:

Рекордерот според настапи и постигнати голови во дресот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев потврди дека ова е последната сезона во која го носи дресот на прволигашот Џенова и во јули ќе стави крај на својата клупска кариера.

Пандев во интервју за весникот „Кориере дело Спорт“ најави дека по заминувањето во фудбалска пензија ќе остане вклучен во фудбалот, но нема намера да почнува тренерска кариера.

– Дефинитивно ова е мојата последна сезона. Што се однесува до мојата иднина не се гледам себе си како тренер, можеби како менаџер или нешто слично, изјави Пандев.

Џенова утре со новиот тренер Андриј Шевченко ја пречекува Рома предводена од поранешниот тренер на Пандев во Интер, Жозе Мурињо, а поранешниот македонски репрезентативец со комплименти зборуваше и за обајцата.

-Доаѓањето на Шевченко во Џенова е голема работа за нашиот клуб. „Шева“ е амбициозен тренер, со победнички менталитет и несомнено од него многу се очекува. Што се однесува до Мурињо, за него имам само пофални зборови. Тој е човекот кој ги промени моите фудбалски погледи, изјави Пандев.

Би можело да ве интересира

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња Горан Пандев ја завршува кариерата: Сакам да уживам со семејството

А1он

Пандев: Можеби погрешив што не се повлеков по Европското првенство

Катерина Павлова-Николовска

Повредата не е сериозна – Пандев ќе паузира една недела

А1он

ВИДЕО: Прв гол на Пандев за Парма

Катерина Павлова-Николовска

Парма му посака добредојде на „моќниот Македонец“ Горан Пандев

А1он

Шевченко е нов тренер на Пандев во Џенова