Пандев: Можеби погрешив што не се повлеков по Европското првенство

Од:

Легендарниот капитен на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, блескавата кариера ќе ја заврши во дресот на Парма. Пандев, во последниот ден од зимскиот преоден рок, направи изненадувачки трансфер во некогашниот великан на италијанскиот фудбал.

Пандев, во интервју за италијанските медиуми истакнал дека направил грешка што не заминал во пензија по Европското првенство, на кое Македонија дебитираше на големите натпреварувања.

„Сакав да останам во Џенова до крајот на сезоната, но ми стана јасно дека во клубот сакаат да си одам. Бев шокиран, немав друг избор, доколку останев ќе требаше да дремам на клупата. Ми беше тешко кога ја напуштив Џенова, четири дена не спиев по трансферот во Парма“м рекол Пандев и дополнил.

„Можеби направив грешка што не се пензионирав по Европското првенство. Имав желба да ја завршам кариерата пред навивачите на Џенова. Сега најважно е Џенова да опстане во лигата, доколку се случи тоа со задоволство ќе дојдам на стадионот да ги поздравам навивачите“.

Би можело да ве интересира

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња Горан Пандев ја завршува кариерата: Сакам да уживам со семејството

А1он

Повредата не е сериозна – Пандев ќе паузира една недела

А1он

ВИДЕО: Прв гол на Пандев за Парма

Катерина Павлова-Николовска

Парма му посака добредојде на „моќниот Македонец“ Горан Пандев

А1он

Пандев: Ова ми е последна сезона, во јуни во пензија

Катерина Павлова-Николовска

Пандев втор највозрасен стрелец на ЕП