Палестинската фудбалска асоцијација и се заблагодарува на Барса што одби да игра во Ерусалим

Од:

Палестинската фудбалска асоцијација изрази благодарност до Барселона што одби да игра со израелски Беитар во Ерусалим.

– Изразуваме голема благодарност до Барселона за почитта што ја покажаа кон чувствата на милиони нивни навивачи ширум светот, кои беа шокирани од идејата дека клуб што ги цени човековите права ќе игра со еден од најрасистичките тимови во светот, стои во соопштението на организацијата.

Шефот на Палестинската фудбалска асоцијација, Џибрил Раџуб, ја нарече одлуката на Блауграна „искрен израз на вистинскиот идентитет на Барселона и почит кон милиони навивачи ширум светот“.

Претходно, претседателот на Беитар, Моше Хогег изјави дека клубот го откажал пријателскиот натпревар со Барселона поради неподготвеноста на Каталонците да играат во Ерусалим.

Би можело да ве интересира

Нови навивачки инциденти во францускиот фудбал

А1он

Ето се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Демба Ба замина во фудбалска пензија

А1он

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он

Артим Шакири нов тренер на швајцарски Шафхаузен

Атанасов дополнително повикан во македонската А-репрезентација

А1он