Пакиао го одзеде појасот на Турман во велтер категоријата

Од:

Мани Пакиао се врати на неговите најдобри години со импресивни перформанси против шампионот на ВБА во велтер категорија, Кит Турман.

Филипинската легенда го победи својот 30-годишен американски ривал по одлуката на судиите во возбудлива битка од 12 рунди во Лас Вегас, Невада. 40-годишниот боксер го сруши својот непобедлив противник во првата рунда и не ја пропушти иницијативата до крајот на натпреварот.

Двајца од судиите дадоа 115-112 во корист на Пакиао, додека третиот пресуди 113-114 за Турман.

На тој начин Филипинецот веќе има биланс од 62-7-2 (39 со нокаут), додека Турман го забележа својот прв пораз во кариерата и сега има 29-1 (22 со нокаут).

Би можело да ве интересира

Нурмагомедов бара 100 милиони долари за реванш со Мекгрегор

Драган Поповски

Тајсон Фјури: Мастурбирам седум пати на ден пред борбата со Вајлдер

Ана Ололовска

Џошуа: Не се плашам од Вајлдер

Ана Ололовска

Џошуа прогнозира победа на Фјури над Вајлдер

Ана Ололовска

Што е Боксинг деј и зошто Англичаните играат фудбал ден после Божик?

Ана Ололовска

Фјури: Повеќе сакам да победам кукавички, отколку да ме нокаутираат во атрактивна битка