Овој викенд по петти пат ултимативната планинска трка – Водно-Матка Треилс

Од:

Овој викенд на 2 април ќе се одржи петтото издание на ултимативната планинска трка во скопскиот регион – Водно-Матка Треилс.

Водно-Матка Треилс претставува планински тркачки предизвик кој ве носи низ најубавите, но воедно и најтешки планински патеки и предели на планината Водно и кањонот Матка – двете најпосетувани и најчести локации за спорт, рекреација и одмор во близина на градот Скопје.

Малиот јубилеј – 5 години Водно-Матка Треилс е закажан за оваа сабота, со почеток од 7 часот наутро до 18 часот попладне. Главните активности ќе се одвиваат на старт/финиш зоната на Средно Водно (во склоп на Даре Бомбол), но тркачи ќе има низ цело Водно и околу кањонот Матка.

На репертоарот оваа година се три трки од 40, 27 и 10 километри со соодветен старт во 7, 8 и 9 часот наутро. Стартните листи се затворени и објавени тука, а Водно-Матка оваа година очекува 520 тркачи од дваесетина држави. Во склоп на настанот ќе се одржи и мала журка со бендот The Hounds Која ќе започне во 13 часот.

Би можело да ве интересира

Утре над 500 домашни и странски тркачи ќе учествуваат во трката Водно-Матка Треилс

Ана Ололовска

Изгоре кампер-возило на полски туристи на Матка

Жарко Настоски

Активисти ја чистеа Матка

Жарко Настоски

Град Скопје го прифати предлогот кањонот Матка да стане споменик на природата

Катерина Павлова-Николовска

Анитикорупционерите ќе бараат Советот на јавни обвинители да ја преиспита одлуката за Матка и работата на обвинителот

Кристијан Ландов

Обвинителство: Отфрлена кривичната пријава против градоначалникот на Сарај за дивите платформи на Матка​

Ана Ололовска