Откажани НХЛ-натпреварите до 30-ти декември

Од:

Управата на НХЛ ги откажа сите натпревари до 30-ти декември, по неуспехот да се најдат заеднички јазик хокеарите и сопствениците на клубовите за новиот договор.

Оваа сезона веќе се откажани 422 натпревари од регуларниот дел на сезоната поради моментниот застој во преговорите, а сега нема да бидат одиграни и дополнителните 104. НХЛ веќе ги откажа Новогодишниот зимски класик и натпреварот на Сите ѕвезди.

Откажувањето уште на 16-те денови би можело да значи дека постои надеж играчите и сопствениците на клубовите да се договорат Лигата да почне во јануари следната година.

Минатата недела се прекинати преговорите меѓу играчите и здружението на сопствениците, но заменик-комесарот на НХЛ, Бил Дејли, изјави дека страните ќе се обидат оваа седмица да почнат нови разговори.

Би можело да ве интересира

Поставен нов рекорд во финалето на „Стенли купот“

Ана Ололовска

Прво финале за Вашингтон во НХЛ по пауза од две децении

Ана Ололовска

Титулата во НХЛ лигата за Питсбург

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Ја полуде публиката со својот задник на големиот екран

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Хокерски голман постигна гол во последните секунди од натпреварот

Емир Латифовиќ

Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

fifteen + 8 =