Откажан ВТА турнирот во Ксиан поради коронавирусот

Од:

Женскиот тениски турнир во Ксиан годинава нема да се оддржи. Настанот што е вметнат во календарот на ВТА во средината на април е откажан поради појавата на коронавирусот во Кина.

Потврда на веста стигна и од Женската тениска асоцијација и од организаторите. Настанот беше од категоријата 125 и требаше да се одржи од 13 до 19 април.

Тенис во Ксиан дефинитивно ќе нема, интересно е што ВТА сè уште не реагира со откажување на турнирот и во Кунминг во јужна Кина што почнува на 27 април.

Како последица на коронавирусот, досега во Кина починаа над 2.100 лица. Тоа е причина за откажување на бројни меѓународни спортски настани во земјата, меѓу кои и трката во Формула 1 што требаше да се вози на 19 април.

Би можело да ве интересира

Благ пораст на новозаразени со коронавирусот во Кина

Ана Ололовска

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Ана Ололовска

Кина повеќе нема да испраќа проститутки во работните логори

А1он

Кина со три минути молчење ќе им оддаде почит на жртвите од Ковид-19

Ана Ололовска

Повеќе фирми во Кина продолжија со работа по тримесечната пауза

А1он

Во Шенжен наскоро забрана за консумирање месо од кучиња и мачки

Ана Ололовска