Откажан Охридскиот пливачки маратон

Од:

Поради пандемијата на коронавирус, оваа година нема да се одржи традиционалниот Охридски пливачки маратон.

Исто така нема да се организира ниту трката на 10 километри, соопшти ПФСМ.

– Пливачката федерација на Северна Македонија како активен член во Светска пливачка федерација (ФИНА) и единствена надлежна за пливање и далечинско пливање во нашата држава, соопштува дека годинашните официјални интернационални пливачки маратони (Охридскиот на 25 и покусиот на 10 км.) од светската серија нема да се одржат поради пандемијата, стои во известувањето од федерацијата.

Термините за следната година се: 21 август 2021 на 25 км. и 28 август 2021 година на 10 км.

Би можело да ве интересира

Одложен годинешниот Илинденски мал пливачки маратон во Охрид

Жарко Настоски

Рејмонд Аксел и Алис Франко победници на 33-тиот Охридски пливачки маратон

Ана Ололовска

Пливачите се некаде на половина од Охридскиот маратон, нема откажувања, се очекува неизвесна трка до финишот

Ана Ололовска

Почна 33-тиот Охридски пливачки маратон

Ана Ололовска

Десеткилометарски олимписки маратон викендов првпат на Охридското Езеро

Ана Ололовска

По 38-ми пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Ана Ололовска