Отешево домаќин на Триатлон првенство – ПРЕСПА 2017

Од:

Општина Ресен и Триатлон Федерација на Македонија утре (24 јуни) по втор пат ќе организираат спринт триатлон во 11 категории.

dobivaj vesti na viber

– Среќни сме што имаме голема поддршка и помош од Градоначалникот Ѓоко Стрезовски од Општина Ресен, Македонски Олимписки Комитет, Агенција за млади и спорт, „Пелистерка“ и локалните спортски здруженија. Отешево е прекрасен предел за организација на триатлон натпревари и сите услови се исполнети. Посакуваме публика и медиуми како јавноста би видела дека триатлонот како Олимписки спорт е вистински предизвик за најсилните, соопштија организаторите.

Спринт дистанцата се состои од 750 метри пливање, 20километри велосипедизам и 5 километри трчање. Мерењето на време ќе биде електронско.

Се очекува на триатлонот учество да земат преку 60 натпреварувачи од Македонија, САД и Србија.

Натпреварот ќе започне во 10 часот во Отешево во одморалиштето „Лејк Вју“.

Би можело да ве интересира

Димовски победник на Белградскиот спринт триатлон

Ана Ололовска

Игор Димовски добитник на наградата „13 Ноември“

Катерина Павлова-Николовска

Британки суспендирани од селекцијата за Олимпијадата затоа што целта на триатлон трка ја минале држејќи се за раце

А1он

Европски јуниорски триатлон куп викендов во Охрид

Михајловски: Да организираме триатлон натпревари со кои ќе се гордееме

Ана Ололовска

Прва триатлонска трка и посебен сообраќаен режим околу ВИП Арена „Борис Трајковски“

Ана Ололовска