Осум заразени со коронавирус во англиската Чемпионшип дивизија

Од:

Осум лица од второто ниво на англискиот фудбал – Чемпионшип дивизијата, биле позитивни на тестови за Ковид-19, соопшти фудбалската федерација по тестирањето во клубовите минатата недела.

Здравствените власти зеле вкупно 2.213 примероци, од кои осум биле позитивни, поделени во шест тима. Не е прецизирано колку од заразените се фудбалери и колку тренери или други вработени.

Тимот на Брентфорд, кој ќе ја продолжи сезоната во Чемпионшип со натпревар против Фулам во сабота, потврди дека еден од заразените со коронавирус е вработен во клубот, но не е фудбалер. Од сезоната во Чемпионшип остануваат уште вкупно 108 натпревари, вклучувајќи ги и плеј-офот за влез во Премиер лигата.

Во исто време, четири лица од два клуба во следната по ранг Лига 1, исто така биле позитивни на тестовите за коронавирус. Во третото и четвртата лига на англискиот фудбал, ќе се играат само плеј-офот за промоција, во кои спаѓаат екипи од трето до шесто место во пласманот.

Секој фудбалер што ќе биде позитивенќе мора да оди во карантин и нема да може да се врати во својата екипа пред да има два негативни теста.

Би можело да ве интересира

Нема да се одигра натпреварот Тотенхем – Лејтон Ориент, во нисколигашот 15 заразени со коронавирус

А1он

Видaл до фановите на Барса: Благодарам за љубовта, тоа беа две прекрасни години

А1он

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

А1он

Милан има нов голман

А1он

Македонската фудбалска репрезентација освои бод на гостувањето кај Грузија

А1он

Фоден и Гринвуд избркани од англиската репрезентација, довеле девојки во хотелските соби

А1он