Осака ја извојува 19. последователна победа

Од:

Јапонската тенисерка Наоми Осака се пласираше во полуфиналето на Австралија опен, откако ноќеска ја совлада Си Сувеи од Тајван со резултат 6:2 и 6:2. Ова е 19-та победа по ред за Осака.

Осака последен пат загуби во март 2020 година. Во исто време, двапати го откажуваше своето учество на мечевите пред да излезе на терен.

Светскиот рекорд по бројот на победи по ред и припаѓа на чешката тенисерка со американско државјанство Мартина Навратилова. Таа своевремено врза 45 победи.

Би можело да ве интересира

Клајстерс: Викендов ќе се вратам на теренот

Ана Ололовска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Андреску се повлече од турнирот во Стразбур поради проблеми со стомачните мускули

Ана Ололовска

Свјонтек без загубен гем триумфираше во финалето на мастерсот во Рим

Ана Ололовска