Осака и официјално е новата бр.1 во светот

Од:

Шампионката на Австралија опен, Наоми Осака, е новата бр.1 на светската ВТА листа.

Јапонката ја победи Петра Квитова во финалето во Мелбурн и е нов лидер во рангот со 7.030 поени.

Квитова е втора со 6.290 поени и го израмни своето најдобро постигнување, а поранешната број 1, Симона Халеп падна до третата позиција со 5.582 поени.

Првите десет на светската ВТА листа во сингл:

1 (4). Наоми Осака (Јапонија) 7.030 поени
2 (6). Петра Квитова (Чешка) 6.290 поени
3 (1). Симона Халеп (Романија) 5.582 поени
4 (5). Слоун Стивенс (САД) 5.307 поени
5 (8). Каролина Плишкова (Република Чешка) 5.100 поени
6 (2). Анжелик Кербер (Германија) 4.965 поени
7 (7). Елина Свитолина (Украина) 4940 поени
8 (9). Кики Бертенс (Холандија) 4.430 поени
9 (3). Каролин Возњацки (Данска) 3.566 поени
10 (11). Арина Сабанелка (Белорусија) 3.485 поени.

Би можело да ве интересира

Иванишевиќ меѓу номинираните за влез во Куќата на славните

Уапсен човекот кој се претставуваше како брат на Бушар

Ана Ололовска

Серена импресионирана од зрелоста на Андреску

Ана Ололовска

Медведев преку Гофин до трофејот во Синсинати

Ана Ололовска

Кис победничка на турнирот во Синсинати

Ана Ололовска

Медведев го елиминираше Ѓоковиќ