Организаторите на „Ролан Гарос“ нема да воведат кодекс на облекување по униформата на Серена Вилијамс

Од:

Директорот на тенискиот Грен слем „Ролан Гарос“ Ги Форже соопшти дека организаторите на турнирот нема да воведат кодекс на облекување по необичниот костим на Американката Серена Вилијамс за време на минатогодишното издание.

– Денес, производителите почнуваат да ни презентираат облека во разни бои кои ќе ги носат играчите. Ние немаме намера да забраниме ништо, рекол Форже во изваја за „Европа 1“.

Претходно, претседателот на Француската тениска федерација, Бернард Гидичели рече дека организаторите ќе воведат построг кодекс за облекување и нагласи дека нема да дозволат костим како оној во кој Вилијамс ја одиграл таа година.

Американската тенисерка лани настапи во црн костим цврсто прилепен до телото предизвикувајќи многу реакции во јавноста.

Би можело да ве интересира

Познати полуфиналните двојки на „Мастерс“ турнирот во Синсинати

Ѓоковиќ избори четвртфинале во Синсинати

(ВИДЕО) Шок во Синсинати: Федерер елиминиран од 21 годишен Русин

Кирjос казнет со 113.000 долари за своето однесување во Синсинати

Федерер лут поради нереалните очекувања на навивачите

ВИДЕО: Кирјос не престанува со недолично однесување, искрши два рекета на мечот со Хачанов

Татјана Ташкова