Организаторите на Гран-при во Сингапур се загрижени поради смогот

Од:

Организаторите на Гран-при Сингапур се загрижени за состојбата со животната средина во регионот пред трката од шампионатот во Формула 1. Шумските пожари во соседна Индонезија предизвикаа Сингапур периодично да се покрива со густ смог, што може да го загрози здравјето на учесниците и гледачите на Гран-при Сингапур овој викенд.

– Ние развивме план, договорен со сите страни, вклучително и Формула 1. Доколку поради смогот има проблеми со видливоста, закани по здравјето на јавноста или тешкотии во организацијата, ќе преземеме соодветни мерки и колективно ќе одлучиме што да правиме со Гран-прито, изјави претставникот на патеката „Марина Беј“.

Формула 1 „циркусот“ ќе се одвива во Сингапур претстојниот викенд, од 20-22 септември.

Би можело да ве интересира

Алонсо се враќа во Формула 1?

А1он

Саинс: Нема да бидам втор пилот во Ферари, немам таков услов во договорот

Ана Ололовска

Раководител на „Формула 1: Ако пилот или членот на тимот биде позитивен на коронавирус, трката нема да биде откажана

Ана Ололовска

Сезоната во Формула 1 почнува на 5 јули

Ана Ололовска

Во Формула 1 може да се заменат квалификациите со куси трки

Ана Ололовска

Рено останува во Формула 1

А1он